Въпрос на ген. Навярно сте чували това твърдение в търсене на отговор защо мнозина не са в най-добрата си форма, дори при спазване на определен хранителен и двигателен режим. Здравните експерти отдавна се опитват да разберат каква е причината хора със сходен начин на живот, хранителни навици и спортен режим да постигат различни резултати, да имат различни здравословни проблеми, да изглеждат и да се чувстват различно… Отговорът е именно в гените ни.
Нашите гени за нашето здраве
Истината е, че индивидуалните ни генетични варианти определят как храната влияе върху здравето ни. През последните години проучванията в областта на нутригенетиката и нутригеномиката го потвърждават. Какво означава това? Докато нутригенетиката изследва как гените определят специфичните реакции на организма към определени хранителни вещества (разграждане, усвояване и т.н.), то нутригеномиката изучава ефектите на храните върху човешкия геном. Или иначе казано наблюдава как начинът на хранене регулира изявата (експресията) на заложената генетична информация и как това може да повлияе върху предотвратяването, възникването или лечението на дадено заболяване.
Генът APOA2 и неговата роля по време на хранене
Пример за генетични вариации с интересни резултати по отношение на генетичната предразположеност към затлъстяване е гена на аполипопротеин A-II (APOA2). Той представлява липопротеин с висока плътност, който участва в обработката на холестерола, постъпващ в тялото чрез храната. Различни проучвания показват директната връзка на APOA2 с т.нар. индекс на телесна маса (ИТМ), популярен още като BMI (или body mass index от английски език). Всеки може бързо и лесно да изчисли своя ИТМ чрез проста математическа формула като раздели килограмите на ръста си умножен по две.
Изводите от проведените проучвания показват ясно, че при нисък прием на наситени мазнини не се наблюдава разлика между ИТМ на хората с различен АРОА2 генотип, но при висок прием се наблюдава склонност към качване на килограми. Тези разлики се дължат на различните генотипи, които всеки човек носи в своята уникална ДНК. Така например скорошно проучване на Бостънския университет показа, че носители на генотип CC на специална генетична вариация в гена APOA2, значително повишават своя ИТМ при прием на над 22 грама на наситени мазнини на ден.
Ако вече сте любопитни кой е Вашият генотип и как да оптимизирате храненето си по най-добрия начин, то отговорът е само на няколко клика. APOA2 е част от анализираните гени в изследването ни за определяне на индивидуалните реакции на организма към даден режим на хранене LifeNutrition, заедно с още над 60 други гени и над 40 състояния. Разберете всичко за LifeNutrition ТУК.